Ierapetra
Régió: Kelet-Kréta, Lassithi körzet
A sziget negyedik legnagyobb városa, egyben termékeny földjei miatt az egyik legjelentősebb mezőgazdasági központ Krétán.
Az ókorban Cyrbas néven ismert települést i. e. 2000 környékén alapították, a mínoszi királyságok idején Kréta egyik fontos déli kikötővárosaként emlegették. Évszázadokkal később, a római hódoltság idején elveszítette addig meglévő függetlenségét, és beolvasztották a Római Birodalom városai közé. A rómaiak kihasználták a város stratégiailag kiváló fekvését, és továbbra is az egyik legjelentősebb dél-krétai városként gondoltak rá - a térség további fejlesztései is céljaik között szerepeltek. A város kikötőjét modernizálták, az addig viszonylag nyílt területet védőgátakkal látták el. A római gát maradványai az Ierapetra előtti öbölben a mai napig láthatóak, bár nagy részük már a víz alá került.
A nagy ókori birodalmak bukása után Ierapetra is eljelentéktelenedett, a környékre kalózok költöztek, akik innen kiindulva fosztogatták a környéket. A régióban csak a velenceiek érkezése után, a 12. századtól lett ismét rend, akik a kalózokat elűzve újjáépítették az elhanyagolt várost. A települést ekkor már Ierapytna-ként emlegették, aminek jelentése szent kő. A kikötő közelébe megerősített erődöt emeltek, bár a helyi legendák szerint az erőd alapjait, és az első falait még a korábban itt regnáló kalózok építették. A Kales néven is ismert erődítmény sokáig hatásos védelemnek bizonyult, ám a 16. századtól Krétát elözönlő törökökkel az erős falak sem bírtak el.
A török hódoltság korából ma is megtekinthető a városban néhány történelmi emlék, köztük az egyik leglátványosabb az óváros közelében található mecset.
Ierapetra egyik legismertebb történelmi eseménye Bonaparte Napóleon látogatása volt 1798 júliusában. Az uralkodó a Piramisok Csatájaként is emlegetett Észak-Afrikai hadjáratáról visszatérőben szállt meg a városban egy éjszakát. A győztes ütközetben a Napóleon vezette francia seregek elfoglalták Egyiptom északi részét, szétverték a jelentős túlerőben lévő egyiptomi mameluk hadat, így kiterjesztve a francia birodalom határait. A ház, melyben Bonaparte megszállt, ma is érintetlenül látható Ierapetra óvárosi részén, a kikötő közelében.
Ma Ierapetra 16.000 fős lakossággal rendelkezik, és két főbb részre bontható: az óvárosi, sikátoros utcákkal teli részre a nyugati oldalon, valamint a modern épületekből és széles utakból álló, újabb építésű városrészre. A városnak sétálóutcája is van, mely a tengerpart mentén, azzal párhuzamosan húzódik. Nyaranta itt a legnagyobb nyüzsgés, az ide látogatók számos taverna és bár közül választhatnak. Az éttermeken kívül rengeteg butik, szupermarket, szuvenírbolt is várja őket.
A városban egy 19. században alapított archaeológiai múzeum is működik, ahol a mínoszi kultúra emlékei, ősi pénzérmék, szobrok, edények, festmények egyaránt megtekinthetőek. Ierapetra kikötőjében található a Kales erőd, amelyet a velenceiek az 1300-as években építettek a kalózok és a fosztogatók elleni védekezésre. Bár az erős kőfalak a mai napig szilárdan állnak, az építmény az utóbbi években restauráláson esett át.
A szállodák a városközponttól távolabb esnek, sokuk saját tengerparti szakasszal is rendelkezik. A helybéli strandokra a sötét színű, köves szakaszok a jellemzőek - a homokkal borított partok a településtől néhány kilométerre kezdődnek. Ierapetra Kréta, és egyben Görögország legdélebbi és legnaposabb városa, a legtöbbet itt süt a nap az országban - egyben itt a legmagasabb az éves átlaghőmérséklet is.
Mivel kiváló körülmények uralkodnak a mezőgazdaság számára is, az idegenforgalomból származó bevétel még mindig eltörpül a helyi növénytermesztéshez képest: az itt nevelt zöldségeket és gyümölcsöket egész Európába szállítják. A fóliasátrak százainak köszönhetően még a téli hónapokban is zajlik a termelés.
Ierapetra egyik legnépszerűbb látványossága a közeli Chrissi sziget, mely szinte trópusi látványt nyújt a Dél-Krétán nyaralók számára: a szigetet meglátogató hajók a település kikötőjéből indulnak délelőttönként.
Ierapetra koordináták:
35.008171,25.739094
Távolságok:
Ierapetra - Rethymno: 169 km
Ierapetra - Chania: 228 km
Ierapetra - Heraklion: 92 km
Ierapetra - Agios Nikolaos: 33 km
Ierapetra - Sitia: 62 km
Ierapetra - Hersonissos: 67 km
Ierapetra - Stalis: 61 km
Ierapetra - Plakias: 203 km
Ierapetra - Chora Sfakion: 233 km
Ierapetra - Paleochora: 298 km
Ierapetra - Balos: 273 km
Ierapetra - Elafonissi: 299 km
Ierapetra - Falassarna: 274 km
Ierapetra - Vai: 84 km
Ierapetra - Chrissi sziget: 10 km