Matala
Régió: Kelet-Kréta, Heraklion körzet
Matalának számtalan rajongója van világszerte: egyedi légköre az elmúlt évtizedekben sokak számára vált legendává.
A városka évezredekkel ezelőtt, a mínoszi kultúra virágzása idején a közeli Phaistos (Fesztosz) kikötőjeként szolgált, majd a vidék római kézbe kerülése után Gortys tengeri kijárataként funkcionált tovább. A helyi legendák szerint Brutus római parancsnok is sokszor időzött itt, akit szintén lenyűgözött a nem mindennapi környezet.
Az évszázadok során a tenger felszínének jelentős emelkedésével az ófalu part menti házai lassan víz alá kerültek, így Matala lakosai néhány száz méterrel feljebb költöztek. A régi épületek maradványai, a házfalak és födémek masszívabb részei helyenként még ma is láthatóak az öbölben a víz alatt.
Az érdekes látványt nyújtó dél-krétai öböl bejáratánál fekvő település a 60-as években jött először divatba, amikor a hippik felfedezték maguknak a helyet. Bár a hippik néhány év múltán eltűntek, a város hírét magukkal vitték: egyre többen kezdték látogatni a sziget ezen régióját. Szerencsére a nagyvárosoktól való távolság a tömegturizmust a mai napig távol tartja, így a híres Matala fesztivál kivételével ma sem nevezhető zsúfolt úticélnak. A vidéket még a nyári hónapokban is főként a kalandvágyó nyaralók, vagy a nyugodt pihenés hívei keresik fel - a falu megmaradt háborítatlan, idilli kistelepülésnek.
A városkában néhány hagyományos taverna, zenés bár, és kiadó apartmanok várják a nyaralókat, akik a zsúfoltabb északi részek helyett itt keresnek nyugalmat. Matala központjában lehetőség nyílik a helyiek által készített dísztárgyak, ajándéktárgyak vásárlására is, de akár helyi termelésű olivaolaj is beszerezhető.
A strand mögött kemping is működik, de van, aki továbbra sem érdekel a civilizáltabb környezet: a környék eldugottabb barlangjaiba időről-időre ismét beköltözik néhány hippi.
Matala városi strandja mellett a régióban még két ismertebb strand található: a vörös szikláiról és homokjáról ismert Red beach, illetve a hosszan elnyúló Kommos beach.
A matalai sziklaüregek
Az öböl mentén húzódó, igen karakteres és jellegzetes látványt nyújtó sziklaüregek eredete még a mai napig sem tisztázott. A régészek szerint annyi bizonyos csupán, hogy kb. kétezer évvel ezelőtt keletkezhettek, és vagy a rómaiak, vagy a korai keresztények faraghatták ki őket. Eleinte valószínűleg temetkezési helyként használták őket, majd évszázadokkal később emberek is laktak bennük. Utóbbira az utal, hogy némelyik barlangban fekvőhelyek, sőt néhány ablak is ki van faragva.
A 60-as években a felhőtlen szabadságot kereső, Krétán kalandozó hippik fedezték fel maguknak ismét az üregeket. A szájról szájra járó szóbeszéd útján hamar elterjedt köreikben az itteni táj és béke harmoniája, így a világ minden tájáról idesereglettek. A virágkorában több száz fős hippikolónia néhány évet a barlangokban töltött: megbabonázta őket az érdekes természeti környezet, a tengerpart, a szabadság érzése, és eszük ágában sem volt továbbállni innen.
A helyi lakosok azonban nem nézték jó szemmel az idesereglő hippiket és kultúrájukat, így minden erejükkel megpróbálták őket távozásra kényszeríteni - ám sokáig teljesen sikertelenül. Végül csak évekkel később, katonai segítséggel sikerült őket kiebrudalni a barlangokból, de néhányan még így is vissza-vissza szökdöstek. A végső megoldást csak az hozta, hogy a helyi hivatalok védetté nyilvánították, és elkerítették a barlangokat.
Azonban az a két évtized, amit a hippik itt töltöttek, annyira beszivárgott a település hétköznapjaiba, hogy Matalát ma már főként a hippik miatt ismerik, és az általuk hozott légkör a faluban is meghonosodott - ma már az itteni idegenforgalom is nagyrészt erre épül.
Matala koordináták:
34.993215,24.75015
Távolságok:
Matala - Rethymno: 78 km
Matala - Chania: 132 km
Matala - Plakias: 72 km
Matala - Chora Sfakion: 108 km
Matala - Paleochora: 203 km
Matala - Stalis, Malia: 98 km
Matala - Heraklion: 68 km
Matala - Ierapetra: 122 km
Matala - Balos: 177 km
Matala - Elafonissi: 204 km
Matala - Falassarna: 178 km
Matala - Vai: 219 km
Matala - Chrissi sziget: 132 km