Firka erőd
A chaniai kikötő bejáratát védő erődöt a velenceiek építették a középkor török fenyegetése ellen.
Az építkezések 1610-ben kezdődtek, és csak majdnem két évtizedig tartó munkálatok után fejeződtek be - az erőddel egyszerre húzták fel a krétai várost körben védő falat is, mely az elképzelések szerint hatásosan egészítette volna ki a vár nyújtotta biztonságot. Elkészülte után nem csak a katonák népesítették be, hanem az adminisztratív feladatokat ellátó hivatalokat is beköltöztették.
Az erődben a parancsnokságok, kaszárnyák és hivatali épületek mellett számos raktárat is kialakítottak, ahonnan egy esetleges ostromkor a katonákat és a lakosságot egyaránt sokáig lehetett volna ellátni. A törökök érkeztekor azonban a velenceiek akkora haderővel szembesültek, amekkorára még ők sem számítottak - így az erőd 1645-ben, az Oszmán birodalom hosszas ágyúzása után a várossal együtt elesett.

Miután elűzték a velenceieket, török katonák költöztek a falak mögé, ebből az időszakból származik az erőd mai neve is: a 'Firca' szóval a muszlim katonák a barakkokat illették. Az ostromkor megsérült épületek egy részét kijavították, és néhányukat egy ideig börtönként is használták.
Az erőd megmaradt épületrészei és vastag falai ma Chania velence kikötőjének nyugati bejáratánál emelkednek: ma is láthatóak benne a korabeli vízgyűjtő ereszek, a fegyvertárolók, sőt néhol a velencei szimbólumok és faragásokat is kivehetőek.